تعمیر کولر آبی

تعمیر کولر آبی

کولر آبی
5/5 - (1 امتیاز)

کولرهای آبی یکی از ابتدایی ترین و ضروری ترین سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده در منازل است. کولر آبی نوعی سیستم خنک کننده به حساب می آید که در فصول گرم سال از آن برای ایجاد سرمایش محیط استفاده می شود.

در ادامه با کولر آبی و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

کولر آبی، سنتی ترین سیستم سرمایش

کولر آبی از دسته سیستم های تبخیری است که فرآیند تولید سرمایش ان به این صورت است که یک سیال (آب) را تبخیر کرده و به این روش محیط اطراف را خنک می کند.

استفاده از سیستم کاری کولر آبی در گذشته نیز بسیار رواج داشته. برای مثال در مصر باستان که در بین سایر جوامع بسیار پیشرفته هم بوده، درباریان در خانه های خود آبشارهای دیواری داشتند. استفاده از این آبشارها باعث تبخیر آب و خنک کردن محیط اطراف میشد.

نمونه ایرانی سیستم کولر آبی امروزه، در یزد وجود داشته که برخی از آثار آن همچنان پا برجاست.

بادگیرهای یزد معمولا در بالای آب انبارها ساخته می شدند تا باد را به داخل آب انبار هدایت کنند و به این ترتیب باعث خنک شدن محیط شوند. البته این بادگیرها همچنان پابرجا هستند و می توان از آنها بازدید کرد.

 

نحوه عملکرد کولرهای آبی

کولرهای آبی به این صورت عمل می کنند که گرمای هوا را جذب کرده و از آن برای تبخیر آب جریان یافته در کولر استفاده می کنند. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که هر چه کولر بزرگتر باشد و حجم آبی که در آن قرار میگیرد بیشتر باشد، قدرت خنک کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود.

این نحوه کارکرد کولرهای آبی سیستم سرمایش تبخیری نام دارد که این سیستم به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

سیستم سرمایش کولرهای آبی از نوع سرمایش تبخیری مستقیم است که باعث افزایش رطوبت هوا می شود و دقیقا به همین دلیل مناسب استفاده در محیط های شرجی نیست.

 

فرآیند سرمایش در کولرهای آبی

فرآیند تولید سرما در یک کولر آبی به این صورت است که آب از طریق پمپ از تشتک به ناودان بالای پوشال منتقل می شود. سپس آب در پوشال جاری می شود و آن را مرطوب می کند. در این حالت الکتروفن هوای گرم اطراف را با عبور از روی پوشالها مرطوب می کند و از طریق کانال به فضای محیط منتقل می نماید.

 

اجزا تشکیل دهنده کولر آبی

بخش های یک کولر آبی را می توان به سه قسمت الکتریکی، مکانیکی و ثابت تقسیم کرد.

 • بخش الکتریکی شامل: موتور، پمپ آب و کلید قطع و وصل جریان برق
 • بخش مکانیکی شامل: تسمه، شناور و فن هوادهی
 • بخش ثابت شامل: دریچه ‌ها، بدنه و پوشال‌ ها، شیر تخلیه و شبکه‌ آبرسانی

 

 

پیشگیری از مشکل رسوبات کولرهای آبی

از مهم ترین مشکلاتی که کولرهای آبی دارند رسوب بستن تشتک و بدنه آن پس از مدتی از شروع به کار آنهاست. در صورتی که برای رفع این رسوبات فکری نشود به مرور باعث خرابی بخش های مختلف شده و عمر مفید کولر را کم می کنند.

در ادامه به چند مورد از اقدامات مهمی که با هدف رفع یا پیشگیری از این رسوبات باید انجام شود می پردازیم.

 

 1. استفاده ازشوره گیر کولر آبی: این شوره گیرها از ترکیب خاصی تشکیل شده اند و در تشتک کولر قرار می گیرند و در طی مدت استفاده مانع از رسوب و شوره زدن بخش های مختلف می شوند.
 2. استفاده از جوهر نمک یا مواد سفید کننده: هر چند مدت یکبار برای از بین بردن این رسوبات از جوهر نمک یا مایع سفید کننده استفاده کنید. البته استفاده از این مواد نباید زیاد باشد و هم اینکه حتما از دستکش استفاده شود.
 3. استفاده از محلول سرکه: زمانی که هنوز رسوب چندانی در کولر وجود ندارد استفاده از سرکه یکی از روش های خانگی کنترل این رسوبات خواهد بود. البته بوی سرکه ممکن است تا مدتی در کولر باقی بماند.
 4. تعویض آب کولر: آب کولر را در بازه های زمانی مختلف و منظم باید تعویض کرد. این کار مانع از رسوب زدن اجزای کولر می شود.

 

برترین ویژگی های یک کولر آبی خوب

اولین قدم در انتخاب کولر آبی میزان انتظاری است که از آن دارید. در واقع باید بدانید که قرار است در چه محیط و با چه ابعادی باید از آن استفاده کنید.

از دیگر نکاتی که هنگام خرید کولرآبی باید به آن توجه کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ساختمان و میزان آفتاب گیر بودن
 2. مساحت و متراژ فضا
 3. میزان مصرف انرژی
 4. برآورد هزینه

 

راهنمای خرید کولر آبی مناسب

مدت هاست که دیگر کولر یک وسیله لوکس در خانه ها به حساب نمی آید و داشتن آن برای فرار از گرما ضروری است. در اینجا برای خرید و انتخاب بهترین کولر آبی شما را راهنمایی خواهیم کرد.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید ابعاد کولر است. کولر هر چه بزرگتر باشد قدرت سرمایش بیشتری دارد اما باید ابعاد آن متناسب با متراژ محیطی که قرار است سرد کند و البته جایگاهی که برای آن در نظر گرفته اید دارد.

 

از دیگر نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق بودن یا نبودن دیوار‌های محیطی که قرار است از آن استفاده کنید.
 • آفتاب‌گیر بودن دیوار‌های ساختمان
 • طبقه‌ای که در آن سکونت دارید به این دلیل که هرقدر از پشت‌بام دور‌تر باشید به کولر‌هایی با ظرفیت هوادهی بالاتر نیاز دارید.

 

کدام یک اولویت دارد، تعمیر کولر یا سرویس آن؟

بهتر است یک بار برای همیشه این موضوع را بدانید که تعمیر موضوعی جدا از سرویس کولر یا هر سیستم دیگری است.

معمولا در ابتدای هر سال و قبل از شروع گرما، سرویس کولرهای آبی باید انجام شود. هدف از سرویس این کولرها جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی است.

مجموعه کارهایی که در سرویس کولر آبی انجام می شود عبارت است از روغن کاری موتور کولر در کنار تعویض پوشال ها، بازدید از مسیر لوله کشی، بررسی آب گیری کولر و تنظیم شناور کولر آبی.

 

 

هزینه تعمیر و سرویس کولر آبی

برای اطلاع از هزینه های تعمیر و یا سرویس انواع کولرهای آبی توسط تعمیرکاران و سرویس کاران قاصدک سرویس می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از قیمت های به روز مطلع شوید.

 

قیمت و خرید کولر آبی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کافی از کولرهای آبی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که قصد خرید این کولرها را برای منزل یا هر محیط دیگری دارد می توانید با مراجعه به قاصدک سرویس، خرید خود را با بهترین قیمت انجام دهید.

09121541062

error: Content is protected !!