کمد دیواری

5/5 - (1 امتیاز)

کمد دیواری

کمد دیواری فضایی برای چیدمان و نگه داری از لوازم و البسه در خانه می باشد . در زمان های گذشته برای جا دادن این گونه لوازم از گنج ها و انباری ها استفاده می شد اما امروزه با توجه به فضای شهرنشینی و کوچک شدن منازل کمد دیواری جایگزین گنجه ها و انباری های قدیمی شده است .

طراحی مناسب کمد به شما اجازه می دهد که بهترین استفاده را از این فضا برای جای دادن اشیا و لوازم اضافی و البسه خود ببرید .

 

 

کمد دیواریکمد

 

دیواری

انواع کمد دیواری

کمد دیواری با توجه به شکل ظاهری و سبک طراحی به چند دسته تقسیم می شود .

 

کمد دیواری مدرن

کمد دیواری
تاکید این سبک از طراحی به سادگی و استفاده از حداقل ها می باشد . کمد دیواری که بر اساس این سبک طراحی می شود باید بسیار ساده بوده و از هرگونه شلوغ کاری در طراحی آن بپرهیزیم .

در ساخت این کمد دیواری از ورقهایی با سطوح صاف نظیر ام دی اف و هایگلاس می توان استفاده کرد .

استفاده از یراق آلات و اکسسوری های مدرن نظیر دربهای ریلی در ساخت این کمد دیواری بسیار کاربردی می باشد . کمد دیواری مدرن از نظر مواد به کار رفته در ساخت آن به چند دسته تقسیم بندی می شود

کمد دیواری ام دی اف ، کمد دیواری های گلاس و کمد دیواری پلی گلاس که برای توضیحات کامل آن در مورد هر یک از آنها می‌توان به لینک های زیر مراجعه کرد .

مدرن

 

 

کمد دیواری

 

کمد دیواری کلاسیک

کمد دیواری
این سبک از کمد دیواری از سبک کلاسیک الگوبرداری کرده است . دوطرفه کمد دیواری کلاسیک معمولاً از ستون های بلند استفاده می شود . همچنین استفاده از سر ستون و تاج و پاخور های منبت کاری شده و درهای حکاکی شده سبک کلاسیک را در این کمد دیواری نمایان می‌کند .

کمد دیواری کلاسیک از نظر جنس به کار رفته در ساخت آن به چند دسته تقسیم می شود کمد دیواری ممبران ، کمد دیواری روکش چوب ، کمد دیواری روکش رنگ و کمد دیواری تمام چوب .

 

کمد دیواری کلاسیک

 

 

 

کمد دیواری پست مدرن

 

این سبک از کمد دیواری ترکیبی از کمد دیواری مدرن و کلاسیک می باشد . سطح دربها همانند کمد کلاسیک ابزار خورده و دارای طرح می باشد ، اما بسیار ساده تر و ظریف تر .

ظاهر این کمد دیواری ساده و بدون رگه و طرح و نقش چوب است . دو نوع از کمد دیواری پست مدرن که به تازگی در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند

کمد دیواری انزو و کمد دیواری کف تراش می باشد .

 

 

کمد دیواری مدرن

 

 

 

کاربری کمد دیواری

کمد دیواری با توجه به اینکه در کدام قسمت از خانه قرار میگیرد و کاربری آن چیست نیازمند طراحی متفاوتی می باشد .

 

کمد دیواری اتاق کودک

کمد دیواری که برای اتاق کودکان ساخته می شود باید متناسب با نیازهای آنها باشد . طراحی بخشی از کمد دیواری برای جای دادن اسباب بازی بسیار لازم است .

بخشی از کمد که برای اسباب بازی در نظر گرفته می شود بهتر است دارای درب شیشه‌ای بوده ، تا اسباب بازی های درون آن مشخص باشد .

با توجه به اینکه اکثر لباس های کودکان نیاز به آویزان کردن ندارند ،و به اصطلاح لباس مجلسی نمی‌باشند پس بهتر است اکثر فضای کمد دیواری به کشوها و طبقه ها اختصاص داده شود .

ارتفاع بخشی که برای رگال در نظر گرفته می شود کوتاه تر از لباس های بزرگسالان است . در مورد ابعاد استاندارد آن در بخش های دیگر توضیح داده شده است .

در ساخت کمد دیواری اتاق کودکان بهتر است از رنگ های شاد استفاده شود .

 

 

 

کمد دیواری اطاق کودک

 

 

کمد دیواری اتاق بزرگسالان

کمدی که در اتاق مستر قرار می گیرد معمولاً برای آویزان کردن و چیدن لباس می باشد .

پس بهتر است هر دسته از لباس ها جای مخصوص به خود را داشته باشند .

کمد دیواری اتاق بزرگسالان به فضای بیشتری برای آویزان کردن لباس نیاز دارد .

با توجه به اینکه سایز لباس های مردانه با زنانه متفاوت است

لذا بهتر است فضای کمد دیواری به دو بخش تقسیم شود .

بخشی که برای لباسهای خانم ها در نظر گرفته می‌شود

دارای رگال های بلند و فضای لازم برای قرار دادن کیف و کفش های مجلسی باشد .

بخشی که برای لباس های مردانه نظیر کت و شلوار در نظر گرفته می شود

کوتاه تر از رگالهای زنانه می بایست ساخته شود .

استفاده از کشو ها در سایزهای متفاوت برای چیدن لوازم مختلف بسیار کاربردی است .

 

 

کمد دیواری اطاق بزرگسال

 

 

کمد دیواری اتاق مهمان

در خانه های بزرگ که دارای اتاق مهمان می باشند طراحی کمد دیوای برای این اتاق می تواند کاملاً متفاوت باشد . تعبیه کردن یک تخت تاشو در این کمد می تواند ایده بسیار جالبی باشد .

در نظر گرفتن فضایی برای قرار دادن چمدان نیز نکته ای است که باید آن را فراموش نکرد .

افرادی که نمی خواهند از تخت تاشو استفاده کنند بهتر است یک بخش از کمد را برای رختخواب در نظر بگیرند .

 

کمد لوازم اضافی

اگر بخشی از خانه دارای فضایی است که می‌توان از آن برای کمد لوازم اضافی استفاده کرد ، بهتر است تقسیم بندی آن به گونه ای باشند که بیشترین استفاده را از فضای داخلی کمد ببریم .

در نظر گرفتن بخشی برای قرار دادن جارو برقی با دسته بلند آن نکته ای است که نباید فراموش کرد . همچنین می توان یک میز اتو تاشو در کمد تعبیه کرد .

این نوع کمد دیواری بهتر است دارای طبقه بندی زیادی باشد تا بتواند لوازم غیر ضروری را در آن چید . همچنین یک بخش از این کمد دیواری را می‌توان برای چیدن رختخواب در نظر گرفت .

جدای از بحث کاربری کمد دیواری با توجه به اینکه کمد دیواری سطح زیادی از دیوار ها را در بر می گیرد.

لذا باید به ظاهر و طرح و رنگ آن نیز توجه داشته باشید . کمد دیواری از نظر شکل ظاهری در چند سبک مختلف طراحی و ساخته می شود .

 

 

 

کمد دیواری لوازم مصرفی

 

 

 

انتخاب رنگ کمد دیواری

همانطور که گفته شد کمد دیواری فضای زیادی از سطح دیوار اتاق را در بر می گیرد . در نتیجه توجه به رنگ و طرح آن بسیار مهم است .

رنگ کمد دیواری می‌بایست با رنگ تخت خواب و میز توالت و سایر لوازم اتاق هماهنگ باشد .

 

رنگ سفید کمد دیواری

رنگ سفید انتخاب خوبی برای کمد دیواری است . با تمامی رنگ ها هماهنگ شده و باعث روشن تر شدن فضای اتاق خواب می گردد .

البته به علت اینکه رنگ سفید رنگی خنثی است ممکن است فضای اتاق را یک مقدار سرد و بی روح کند .

 

کمد دیواری

 

 

رنگ قهوه ای کمد دیواری

رنگ قهوه ای باعث ایجاد فضای گرم و آرامش بخش می شود رنگ قهوه ای تیره در اتاق های کوچک با نور کم نباید استفاده شود .

زیرا باعث می شود که اتاق کوچک تر به نظر آید . در صورتی که اتاق خواب بزرگ و پنجره‌های نورگیر دارد استفاده از رنگ قهوه‌ای انتخاب بسیار مناسبی می باشد .

 

 

کمد دیواری رنگ قهوه ای

 

 

 

رنگ های شاد کمد دیواری

ورق های ام دی اف و های گلاس دارای رنگهای

 

شاد و متنوعی هستند . رنگ شاد نظیر قرمز صورتی زرد و آبی برای اتاق کودکان مناسب می باشد .

 

 

رنگ های کمد دیواری

 

 

 

ابعاد و اندازه های استاندارد

همانطور که قبلاً گفته شد تقسیم بندی فضای داخل کمد می تواند باعث شود که بهترین استفاده را از فضا ببریم .اما هر یک از این بخش ها می بایست به اندازه های استانداردی تقسیم بندی شوند .

 

قسمت رگال

فضایی که برای آویزان کردن لباس در نظر می‌گیریم برای لباس های مجلسی زنانه و روپوش حداقل ۱۲۵ سانتیمتر می باشد . اما برای کت و شلوار مردانه و پیراهن و کاپشن حداقل ۱۰۰ سانتی‌متر فضا لازم است . رگال در کمد های کودکانه حداقل هفتاد سانتی متر فضا لازم دارد .

 

 

رگال کمد دیواری

 

 

 

کشوها

کشو در کمد دیواری کاربردهای مختلفی دارد . کشوهایی که برای لباس های تا شده در نظر گرفته می‌شود حداقل ۲۰ سانتی متر ارتفاع نیاز دارد . کشوهایی که برای زیور آلات و غیره استفاده می شود ۱۲ سانتی متر نیز می تواند ساخته شود .

عرض کشو بهتر است از ۹۰ سانتی متر بیشتر نباشد .زیرا باعث می گردد فشار زیادی به ریلها وارد آمده و خیلی زود خراب شود .

 

عمق کمد دیواری

عمق استاندارد کمد لباس حداقل ۶۰ سانتی متر است . کمد اتاق کودکان تا ۵۰ سانتی متر هم می تواند ساخته شود . اما کمکی که برای رختخواب در نظر گرفته می‌شود حداقل باید ۷۰ سانتی متر عمق داشته باشد .

 

که درب کمد به راحتی بسته شود .

 

برای کمدهایی که با درب ریلی ساخته می شوند باید توجه داشت که سیستم درب ریلی حداقل ۸ سانتیمتر فضای لازم دارد . پس بهتر است عمق کمدهای ریلی ۶۵ سانتیمتر باشد که موقع باز و بسته شدن درب ها با چوب رختی ها درگیر نشوند .

 

 

 

درب های ریلی کمد دیواری

 

 

 

کمد دیواری با چهارچوب فلزی

در گذشته اکثر کمد دیواری ها با چهارچوب فلزی ساخته می‌شد . یعنی دور تا دور دهانه محلی که برای کمد در نظر گرفته شده بود توسط پروفیل های آهنی به ابعاد ۴ در ۴ قاب بندی می‌شد .

و دربها بر روی این چارچوب نصب می گردید .

این کمدها معمولا تقسیم بندی خاصی در داخل نداشته و فقط یک یا دو طبقه در آنان تعبیه می شد . امروز افرادی که منازل خود را بازسازی می کنند و می خواهند که کمدهای خود را تغییر دهند ،

معمولا با این چهارچوب های فلزی مشکل داشته و نمی دانند که آیا باید آنها را حفظ کرد و یا نیاز به وجود این چهارچوب‌ها نیست ؟!

توصیه ما به شما این است که در صورتی که بازسازی انجام می دهید و دیوارها قرار است دوباره نقاشی شود بهتر است این چهارچوبها را حذف کنید .

زیرا در اکثر موارد چهارچوب های فلزی ناگونیا ساخته شده و ابعاد دو طرف آنها با یکدیگر برابر نیست .

و وقتی درب بر روی آنها نصب می‌شود ، به تبع ناگونیا بودن چهارچوب ، دربها نیز به درستی رگلاژ نمی شوند .

همچنین وقتی شما می خواهید که کمدتان دارای باکس بدنه باشد این چهارچوبها مزاحم قرارگیری باکس بدنه می‌شوند .

و باید باکسها کوچکتر از دهانه چهارچوب ساخته شود تا درون آن جایی گیرند .

در نتیجه حداقل ۱۰ سانتیمتر از فضای پشت چهارچوب ها هدر می رود .

 

 

کمد ریلی بهتر است یا کمد با درب بازشو ؟

این سوالی است که خیلی از افرادی که می خواهند کمد جدید بسازند از خود میپرسند . در اینجا توضیحاتی در مورد هر کدام از این کمدها به شما می دهیم .

تا تفاوت ها و مزایا و معایب هر کدام را دانسته و انتخاب درستی برای کمددیواری خود داشته باشید .

 

 

کمد با درب ریلی کمد دیواری

کمد با درب ریلی معمولاً در سبک‌مدرن اجرا می شود . از ورق های ام دی اف ، های گلاس و پلی گلاس برای ساخت دربها می توان استفاده کرد . سیستم این درب ها به این صورت است که بر روی ریل مخصوص به صورت رفت و برگشت حرکت می کنند .

این سبک از کمد می تواند بدون باکس یا با باکس بدنه ساخته شود . برای کمد ریلی بدون باکس یک کلاف ام دی اف دوبل دور تا دور فضایی که برای کمد در نظر گرفته شده است قرار می گیرد .

و ریلها بر روی این کلاف نصب می شود .

در صورتی که کمد ریلی با باکس بدنه ساخته شود امکان تقسیم بندی داخل کمد وجود دارد . همچنین استحکام کمد بالاتر رفته و نظافت داخل آن نیز آسان تر می شود . در صورتی که بخواهید کمد ریلی کشو هم داشته باشند این کشوها در پشت درب قرار می‌گیرند .

در بهای ریلی از نظر عرض می توانند بزرگتر از دربهای باز شو ساخته شوند . اما از نظر ارتفاع بهتر است از ۲ متر بلندتر نباشد . زیرا با بلندتر شدن درب امکان تاب بر داشتن آن وجود دارد و بعد از مدتی درب از روی ریل خارج می شود .

ریلی که برای ساختن این کمد استفاده می شود حتما باید از جنس مرغوب آن باشد . زیرا ریلهای نامرغوب خیلی زود خراب شده و حرکت درب به راحتی انجام می‌گیرد . نوع ریل انتخابی باید با وزن درب نیز متناسب باشد .

 

 

 

کمد دیواری ریلی

 

 

 

مزایای کمد با درب ریلی

این نوع کمد برای اتاق های کوچک مناسب است . زیرا دربها برای باز و بسته شدن نیاز به فضای خالی در جلوی کمد نداشته و فضایی را اشغال نمی کنند . کمد با درب ریلی ظاهری ساده و مدرن داشته و در صورت استفاده از ورق های براق های گلاس و پلی گلاس نمایی زیبا به اتاق می بخشند .

 

معایب کمد با درب ریلی

این نوع کمد برای فضاهایی که دهانه کمد کوچک است مناسب نمی باشد . زیرا دربها به صورت رفت و برگشت حرکت می کنند و همواره یک قسمت از کمد بسته می باشد . در نتیجه می‌بایست عرض دهانه کمد کمتر از ۱۴۰ سانتیمتر نبوده تا حداقل ۷۰ سانتیمتر آن باز شود .

این سبک از کمد باید حداقل ۶۰ سانتیمتر عمق داشته باشد و برای عمقهای کمتر از آن مناسب نمی باشد . زیرا خود ریل حداقل ۸ سانتیمتر فضا لازم دارد و در صورتی که عمق کمد کمتر از ۶۰ سانتیمتر باشد موقع باز و بسته کردن ،

 

 

 

درب ها با لباسها و اشیاء داخل کمد درگیر می شود .

 

همچنین هزینه ساخت کمد با درب ریلی بالاتر از کمد با درب بازشو می باشد .

زیرا قیمت ریل های با کیفیت که در این نوع کمد استفاده می شود بالا می باشد.

 

 

کمد با درب بازشو

کمد دیواری
کمد با درب بازشو در همه سبک های طراحی مثل مدرن ، کلاسیک و پست مدرن اجرا می‌شود .در این کمد دربها توسط لولا گازور به بدنه متصل می شوند .در این سبک از کمد کشوها را می توان پشت درب تعبیه کرد

و یا اینکه به صورت مجزا و نمایان در ظاهر اصلی کمد باشند.ارتفاع دربها را در این نوع کمد می‌تواند بلندتر از ۲ متر در نظر گرفت .

اما عرض درب از ۶۵ سانتیمتر نباید بیشتر باشد .زیرا فشار زیادی به لولا ها وارد آمده و درب خیلی زود خود را ول کرده و از حالت تراز در می آید .

 

مزایای کمد با درب بازشو

در این کمد به دلیل اینکه دربها کاملاً باز می شوند ، فضای باز بیشتری در اختیار ما قرار می گیرد . و شما می توانید همزمان دو درب کنار هم را باز کرده و دسترسی بهتری به فضای داخل کمد داشته باشید . در جاهایی که عمق فضایی که برای کمد در نظر گرفته شده است

کمتر از ۶۰ سانتی متر می باشد ، از این سبک از کمد می توان استفاده کرد .زیرا بر خلاف کمد ریلی که دربهای آن ۸ سانتیمتر فضا اشغال می کنند ، در این کمد دربها تنها ۲ سانتی متر فضا را گرفته و عمق مفید کمد بیشتر می شود .

 

قیمت مناسب

هزینه ساخت کمد با درب بازشو کمتر از کمد با درب ریلی است زیرا قیمت ریلهای با کیفیت بالا بوده و در صورتی که می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید این نوع کمد قیمت مناسب تری دارد .

 

معایب کمد با درب بازشو

یکی از معایب این نوع کمد فضای خالی است که در جلوی آن برای باز شدن درب‌ها نیاز دارد . برای باز شدن کامل درب شما نیاز به فضایی برابر با عرض دربها دارید . لذا در اتاق هایی که فضا کم است و تخت یا میز توالت به کمد نزدیک می باشد بهتر است از کمد با درب ریلی استفاده کنید .

 

 

ساخت کمد دیواری در مناطق :

ساخت کمد دیواری در تهران 

ساخت کمد دیواری در پرند 

ساخت کمد دیواری در اسلامشهر 

ساخت کمد دیواری در کرج 

ساخت کمد دیواری در شهریار 

ساخت کمد دیواری در رباط کریم 

 

 

 

 

 

 

کمد دیواری درب باز شو

 

 

کلوزت روم چیست؟

در معماری خانه‌­های مدرن امروزی تلاش می‌شود طراحی­‌ داخلی منزل به گونه‌ای باشد تا علاوه بر رفع نیازهای اساسی، فضای خانه لوکس به نظر برسد. اتاق لباس یا کلوزت روم یکی از بخش­‌هایی است که در طراحی خانه‌­های لوکس در نظر گرفته می‌­شود.

در این فضا غالباً کمد دیواری‌های شیک و قفسه بندی شده اجرا می‌شود تا فضایی برای نگهداری انواع لباس، کیف، کفش و کروات داشته باشیم. کمد دیواری چوبی با درب ریلی و شیشه‌خور بهترین ایده‌ای است که می‌توان برای کلوزت روم مدرن در نظر گرفت. باز سازی صفر تا 100 منزل 

 

کمد دیواری ساده

 

 

مهم ترین مزیت اتاق کلوزت چیست؟

مهم‌ترین مزیت استفاده از کلوزت روم این است که همه‌ی لباس‌ها،کفش‌ها و دیگر لوازمی که برای رفتن به مهمانی و بیرون از منزل نیاز دارید در یک اتاق قرار دارند و به راحتی می‌توانید هر یک از آنها را با یکدیگر امتحان کنید و خود را درون آینه‌های قدی تعبیه شده در کلوزت روم مشاهده کنید.

همه لباس‌ها و وسایل خود را مرتب و منظم در اتاق کلوزت نگهداری کنید و به راحتی به هر یک از آنها دسترسی داشته باشید.
استفاده از یک پاف یا نیمکت نرم در قسمت میانی فضای کلوزت باعث، می‌شود برای آماده شدن و کفش پوشیدن زمان بیشتری بگذارید و کمتر خسته شوید.

کاربرد کلوزت روم چیست؟

وقتی تعداد لباس‌های شما از یه حدی بیشتر می‌شود، نمی‌توانید آن‌ها را در کمد دیواری اتاق خواب و دراور جای دهید. در بهترین حالت اگر هم بتوانید حجم زیاد لباس‌ها را به صورت متراکم و فشرده در کشو و کمد دیواری کوچک اتاق خود جای دهید، حتماً لباس‌های شما آسیب می‌بینند و چروک می‌شوند.

کلوزت روم دقیقاً برای حل این مشکل و با هدف دسته بندی حجم بالایی از لباس‌ به صورت منظم طراحی و اجرایی می‌شود.

اتاق کلوزت به حجم بسیاری از وسایلی که هر روز با آن­ها سر و کار داریم نظم و سر و سامان می‌بخشد. شاید در ابتدا داشتن یک فضای مجزا برای لباس و کفش و اکسسوری غیر ضروری به نظر برسد، اما برای افرادی که اهل تجملات و مد هستند بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

آراستگی و حفظ نظم محیط مهم‌ترین هدف طراحی اتاق کلوزت می‌باشد. راه پله گردون

 

کمد دیواری ساده

کلوزت روم

 

طراحی زییبا و جادار کد دیواری

 

09121541062