راه پله گردون

4/5 - (1 امتیاز)

راه پله گردون

پله گرد سازه ای دکوراتیو و مدرن در ساختمان می باشد که کاربرد های فراوانی در دکوراسیون داخلی دارد. پله پرد یا پله پیچ به عنوان سازه ای کرو و مارپیچ نقش بسیاری در مدرنیته کردن دکوراسیون داخلی منزل دارد. برای اجرای پله گرد مدرن در ساختمان نیاز است که این سازه فضای کافی را برای اجرا و چرخش داشته باشد.

همه چیز در مورد پله گرد یا پله گردون:

گروه پله گرد نوربخش خدمات ساختمانی جامع را برای پله های گرد و گردون ارائه می دهد مانند بقیه ی پروژه های ما. اطمینان حاصل می کنیم که مسیر پله های شما دقیقا همان پلکان رویایی شماست .

 

 

 

راه پله گردون

 

قاصدک چوب 

۷گام آسان(راه پله گردون ):

برای ما تصویر راه پله خود را همراه با انتخاب مولفه های خود ارسال کنید. ما برای شما یک پیشنهاد دقیق خواهیم فرستاد سپس یک نمونه را برای تصویب شما تامین خواهیم کرد. حالا بنشینید و صبر کنید در حالی که صنعتگران ماهر ما اثر تمایز عالی از پله گرد شما راایجاد می کنند که به خودتان افتخار خواهید کرد زمانی که تکمیل شود

برنامه ریزی جای گذاری پله گرد یا پله گردون شما را خواهیم کرد سپس سازنده پله گرد یا پله گردون را اجرا و نصب خواهد کرد.

 

 

من باید پروژه ی پله گرد یا پله گردون خود را به چه اندازه ای شروع کنم؟راه پله گردون 

ارتفاع کف به کف تمام شده: مهم ترین اندازه گیری که باید در مورد چگونگی ساخت یک پله گرد یا پله گردون داشته باشید کف اتاق شما است که ارتفاع کف را به پایان می رساند هر پله گرد سفارشی برای جا دادن به فضای شما ساخته می شود و یک زمین دقیق به ارتفاع کف اتاق شما مشخص خواهد کرد که چند قدم در پله و چرخش پله گردون شما قرار دارند.

 

قطر

با اینکه طبقه هم کف پله گرد یا پله گردون شما اولین معیاری است که شما به آن نیاز دارید چون بدانید قطر ترجیح داده شما می تواند مفید باشد قطر فقط پهنای پله است قطر شما ممکن است با محیط پلکان تعریف شود به عنوان مثال اگر شما پلکان زیر شیروانی می خواهید

و در گوشه خانه خود پله گرد یا پله گردون دارید تا به یک اتاق زیر شیروانی دسترسی پیدا کنید به این فکر کنید که چقدر فضا برای راه پله در اختیار دارید اگر در مورد قطر مطمئن نیستید طراحان مشاور ما می توانند با تعیین پله گرد

یا پله گردون مناسب برای پروژه شما کمک کنند.

 

پله های گرد یا گردون چگونه هستند؟ راه پله گردون 

همانند پله گردون از یک قوس مارپیچ پیروی می کنند با این حال آن ها تمایل دارند یک شعاع بسیار بزرگتر داشته باشند و معمولا یک دایره کامل ایجاد نمی کنند پله های گرد یا پله های گردون ظرافت را به هر خانه یا مغازه اضافه می کنند به همین دلیل آنها تقریبا همیشه در ورودی ویلا های دوبلکس واقع شده اند که بهترین تاثیر را می گذارند .

 

 

پله گرد و پله گردون و انواع آن: راه پله گردون 

پله گردون یک راه ارتباطی بین ۲ سطح مختلف که آن ها را به هم ارتباط می دهد و انسان با انرژی خود آن را طی می کند در واقع راه پله تکیه گاهی برای پا هنگام صعود می باشد.

 

 

 

راه پله گردون

 

 

انواع راه پله: راه پله گردون

فرم پله – جنس پله – کاربری پله

 

 

فرم راه پله: راه پله گردون 

راه پله مستقیم – راه پله با پله های مایل – راه پله ۴/۱ چرخش در بالا و پایین – راه پله مستقیم با نیم دو چرخش – راه پله سلطنتی – راه پله با ۳ پلکان مستقیم و یک پاگرد – راه پله قوسی – راه پله نیم دو چرخش –

راه پله بیضی – راه پله حلزونی یا مارپیچی – راه پله هندسی

 

 

از نظر جنس: راه پله گردون 

۱- راه پله های گرد چوبی

۲- راه پله های گرد فولادی

۳- راه پله گرد سنگی

۴- راه پله گرد بتنی

۵- پله های گرد چوبی ،فلزی

 

 

پله مارپیچ از نظر کاربری: راه پله گردون 

پله مارپیچ از نظر کاربرد در موقعیت مکانی با یکدیگر تفاوت دارند در این بخش مورد بررسی قرار می گیرند این مبحث شامل دسته بندی هایی می باشد که به شرح زیر می باشد..

۱- پله های آموزشی ۲- پله های اداری ۳- پله های تجاری ۴- پله های فرار ۵- پله های بیمارستان

۶- پله های شهری ۷- پله های هتل ۸- پله های مراکز تفریحی ۹- پله های بیرونی ۱۰- پله های مسکونی

 

 

 

راه پله گردون

 

 

 

 

پله مارپیچ یا پله اسپیرال چیست؟ راه پله گردون  

پله اسپیرال به پله هایی گفته می شود که حالت قوسی دارند و به صورت مارپیچ طبقات را به هم وصل می کنند به این نوع از راه پله ها پله مارپیچ، پله گرد ، می گویند.

 

 

انواع راه پله اسپیرال:  راه پله گردون راه پله گردون 

۱- راه پله اسپیرال ۲ محور باکس( راه پله مارپیچ ۲ محور باکس) : این راه پله دارای شعاع داخلی بیشتر از ۵۵ سانتی متر می باشد و از نظر ابعاد بزرگ به حساب می آید کاربرد آن در هتل های مجلل یا مراکز خرید بزرگ است که محدودیتی برای فضا ندارند.

 

راه پله اسپیرال ۲ محور ورق:  راه پله گردون

این راه پله ها نیز شعاع داخلی بزرگی دارند اقتصادی بوده و کاربرد مسکونی دارند و محدودیت ابعاد نیز بدین گونه است. که شعاع داخلی پله بهتر است از ۵۵سانتی متر کمتر نشود .

 

راه پله اسپیرال زیر محور ورق( راه پله مارپیچ زیر محور):

پله مارپیچ زیر محور پله ای دکوراتیو می باشد که بدنه ی اصلی شاسی آن در زیر کف پله ها قرار میگیرد در حالت معمول این بدنه به صورت باکس فولادی تولید می شود.

 

 

راه پله مارپیچ:  راه پله گردون

همان راه پله محور مرکزی است که به آن راه پله فرار هم گفته می شود شعاع کمی دارد و محدودیتی ندارد .

 

 

 

راه پله گردون

 

 

 

 

 

راه پله اسپیرال تک محور کنسولی:

 

این مدل از راه پله شعاع کمی دارد و عرض کف راه پله بیشتر از ۷۰ سانتی متر نیست نام دیگر این مدل از راه پله ، پله ی معلق می باشد.

 

راه پله اسپیرال محور مرکزی برش خورده:

این مدل از پله ها شعاع کمی دارند و در فضای تجاری کاربری دارند شعاع خارجی پله نباید از ۹۵سانتی متر کم تر باشد .

 

پله اسپیرال تیر آهنی: راه پله گردون  

هنگامی که تاکید بر زیبایی ساختمان و پلکان نباشد از پله مارپیچ تیر آهنی استفاده می شود نکته مهم که در ساخت این مدل از راه پله ها باید رعایت شود این است که باید طوری ساخته شود که بالا و پایین آمدن از آن دلهره آور نباشد و احساس راحتی داشته باشد باید طوری ساخته شود که عاری از خطر باشد

با اینکه هدف از ساخت این پله ها زیبایی است ولی هرگز نباید ایمنی و راحتی فدای زیبایی پله شود باید این ۲را با هم در کنار هم داشته باشیم تا پله ای استاندارد و زیبا بتوانیم طراحی و اجرا کنیم.

 

سخن آخر در ساخت انواع پله های گرد و پله های مارپیچ:

اگر منزل یا ویلای دوبلکس دارید به فکر نصب پله مارپیچ یا پله گرد باشید چرا که به خانه ی شما زیبایی منحصر به فردی بخشیده و آن نیز به یک اثر هنری تبدیل خواهد کرد.

 

 

راه پله گردون

 

 

 

طراحی و اجرای پله گردون فلزی و پله گرد فلزی:

طراحی و اجرای پله گرد فلزی یا پله گردون فلزی یکی از مهم ترین بخش های اجرایی در یک پروژه ی ساخت ویلای دوبلکس می باشد در این مقاله که مربوط به یکی از پروژه های طراحی راه پله می باشد ابتدا به بررسی نکات اجرای پله گرد فلزی یا پله گردون فلزی خواهیم پرداخت پارامتر های پله شامل ۳ بخش زیر می باشد.

۱- طول پله ۲- ارتفاع پله ۳- عرض پله

 

پارامتر های راه پله:  راه پله گردون 

از مهم ترین پارامتر های طراحی و اجرای پله فلزی محاسبه تعداد کف پله ها بر اساس کد های ارتفاعی می باشد نحوه ی محاسبه به این صورت می باشد که ارتفاع حاصل را بر تغداد کف پله مستقیم می نماییم تا ارتفاع کف تا کف پله تعیین شود .

 

محاسبه تعداد کف پله:  راه پله گردون

برای طراحی و اجرای پله فلزی نیاز به رعایت نکات آیین نامه ای مبحث سوم و چهارم مقررات ملی می باشد که برخی از بند های آیین نامه به شرح زیر می باشد. حداقل عرض مفید راه پله ۱۱۰ سانتی متر باشد مگر آنکه کاربری راه پله برای تعداد کمتر از ۵۰ نفر باشد که در آن صورت عرض مفید می تواند به حداقل ۹۰سانتی متر کاهش داده شود

همچنین هر راه پله باید دست کم ۱۰۵سانتی متر تا سقف بالای خود ارتفاع داشته باشد در اجرای راه پله بهتر است که تعداد زیادی پله پشت سر هم به خصوص در هنگام پایین آمدن سبب حس ناخوشایند و ترس و دلهره در فرد می شود و همین طور برای سالمندان و معلولان بهتر است تعداد پله حداکثر به ۱۰ الی ۱۲پله محدود باشد و پس از آن پاگرد قرار بگیرد.

 

پله های نمایشگاه ها، تفریحگاه ها:  راه پله گردون 

زاویه ی تقریبی راه پله ۱۷الی ۲۰ اندازه کف پله ۳۱الی ۴۰ سانتی متر و ارتفاع هر پله ۱۲الی ۱۳ سانتی متر است.

 

راه پله های خارجی ساختمان:  راه پله گردون

زاویه ی تقریبی پله ۲۴الی ۲۸ ،اندازه کف پله ها ۳۰ الی ۳۴ سانتی متر ارتفاع هر کف پله ۱۵الی ۱۶سانتی متر می باشد.

 

راه پله های داخلی ساختمان: راه پله گردون 

زاویه تقریبی پله ۲۹ الی ۳۵ ، اندازه کف پله ها ۲۶الی ۳۰ سانتی متر و ارتفاع هر کف پله ۱۷الی۱۸ سانتی متر.

 

پله های نوع بد در مکان های خاص:

زاویه ی تقریبی پله ۴۰ الی ۴۲/۵ اندازه کف پله ها ۲۲ الی ۲۴ سانتی متر و ارتفاع هر کف پله ۲۰ سانتی متر .

 

پله های زیر زمین:

زاویه تقریبی هر پله ۳۶ الی ۳۸/۵ اندازه کف پله های ۲۴ الی ۲۶ سانتی متر و ارتفاع هر کف پله ۱۹ سانتی متر می باشد.

 

 

 

راه پله گردون

 

 

گل و گلدان ها فقط تزئین راه پله نیستند حس و حالتان را عوض خواهند کرد:

گیاهان و گلدان های متعدد در هر شرایط و موقعیتی می توانند نمای جذاب و متفاوتی در ساختار راه پله ایجاد کنند به صورت کلی از گلدان ها و گیاهان به چند صورت مختلف می توانید در دیزاین راه پله استفاده کنید .

 

اول کف پله ها:  راه پله گردون

چنانچه در حال ساخت منزل یا بازسازی با ایجاد تغییرات ساختمان هستید در بخش های از کف پله ها مکان هایی را به صورت برجسته یا تو رفته در دیوار برای قرار دادن گلدان ها تعبیه نمایید .

 

دوم آویز های سقفی: راه پله گردون 

از آویز های سقفی به صورت آویزان از پله های بالایی و ایجاد نمای جذاب در زیر راه پله و یا آویزان از سقف بالا به صورت مشاهده یک آویز زیبا در میان راه پله استفاده نمایید.

 

سوم زیر راه پله: راه پله گردون 

بخشی از فضای زیرین راه پله گرد یا راه پله گردون را تبدیل به یک پاسیو کوچک برای نگهداری از گل ها و گیاهان متعدد نمایید اگر فضای زیر پله گرد یا پله گردون هیچ گونه نور طبیعی ندارد باز هم گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاومی هستند که می توانید در این فضا از آنان استفاده کنید .

 

چهارم پاگرد و انتهای راه پله: راه پله گردون

از پاگرد پله گردون به عنوان یک فضای جذاب برای نگهداری از چند گلدان به شکل یک استند گل استقاده کنید اگر فضای پاگرد کوچک است و با قرار گرفتن گیاهان عبور و مرور از آن دشوار خواهد شد می توانید استند گل را به صورت معلق از نرده های پلکان آویزان کنید

در هر حال به این موضوع دقت داشته باشید که چه ایده قرار گیری استند گل برای روی پاگرد و چه ایده معلق کردن استند از نرده های پاگرد را به کار بگیرید لازم است تمهیدات امنیتی کافی جهت جلوگیری از سقوط گلدان ها را به دقت اجرا کنید .

پنجم نرده راه پله گرد یا پله گردون:  راه پله گردون

گلدان های کوچکی را به فواصل منظم بر روی نرده راه پله گردون یا راه پله پیچ در نظر بگیرید تا نرده های محافظ تبدیل به نوعی استند گل در طول یک پله شوند در اجرای این ایده نیز لازم است به استحکام نرده امکان برخورد افراد و وزن گلدان ها دقت کافی داشته باشید.

09121541062

error: Content is protected !!