کابینت آشپزخانه

5/5 - (2 امتیاز)

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

 کابینت آشپزخانه : از روزگاران قديم طبقات چوبي و سنگي در محيط خانه و محل کار جهت استفاده از فضا، وجودداشته و مورد استفاده قرا رمي گرفته، امروزه با توجه به محدوديت منابع، بالا بودن قيمت چوب هاي ماسيو،

وزن بالاي چوب مايسو و پيشرفت علوم استفاده از موادي همچون تخته خرده چوب، تخته فيبر (MDF) و انواع پانلها با روکش طبيعي يا مصنوعي بيشتر مورد توجه قرار گرفته است.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه مدرن

 

کابینت های مدرن معمولا سطحی صاف و یکنواخت دارند و طرحی روی درب آنها دیده نمی شود. هر چه این کابینت ها طرح و رنگ ساده تر و یکدست تری داشته یاشند مدرن تر به شمار می روند. چوب، لمینت، شیشه و انواع فلزات در فرآیند تولید کابینت‌های مدرن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تنوع رنگ بالا از مهم ترین ویژگی‌ها و مشخصات کابینت مدرن است. در این سبک، برخلاف سبک‌های کلاسیک، محدودیت رنگ چندانی وجود ندارد و ما می‌توانیم از کابینت‌هایی با رنگ‌های شاد، پرانرژی و حتی غیرمتعارف استفاده کنیم.

در یک کابینت مدرن شیک، از تاج و پاخور با نقش و نگار استفاده نمیشود، دستگیره ها ساده هستند و یا این کابینت ها اصلا دستگیره ندارند، همچنین لبه های آنها دارای قاب و یا لوازم اضافه نیستند.

کابینت مدرن

 

کابینت آشپزخانه مدرن یکی از رایج‌ترین نمونه‌های کابینت در سبک‌های امروزی است؛ خصوصا این مدل، برای آشپزخانه‌های مینیمال و کوچک بسیار مناسب است و باعث می‌شود سادگی و آرامش بیشتری در فضای خانه به وجود آید.

انواع کابینت‌ ام‌دی‌اف یا کابینت هایگلاس ، یا هر نمونه‌ی دیگری که حکاکی و جزئیات تزئینی در آن وجود نداشته باشد، در سبک کابینت مدرن دسته‌بندی می‌شوند.

سبک مدرن را می‌توان در تقابل با سبک کلاسیک در نظر گرفت که برخلاف مدل‌های سنتی و گذشته، سادگی و استفاده از جزئیات ضروری و لازم حرف اول را می‌زند. در سبک مدرن، اگر چه جزئیات زیبا وجود دارد، اما همه‌ی جزئیات بکار رفته دارای حداقل تزئینات بوده

و جنبه‌ی کاربردی آن‌ها، بر وجه زیبایی آن ارجحیت دارد.

امروزه کابینت آشپزخانه مدرن طرفداران بسیاری دارد. این سبک کابینت از نظر قیمت جزو دسته کابینت های مقرون به صرفه به شمار می آید. علی الخصوص نسبت به کابینت سبک کلاسیک که با مطالعه این مقاله می توانید به دلایل آن پی ببرید. سبک کابینت مدرن

شامل مدل های متفاوت از متریال متنوع در صدها رنگ مختلف است.

 

 

انواع کابینت مدرن

 

کابینت های مدرن معمولا سطحی صاف و یکنواخت دارند و طرحی روی درب آنها دیده نمی شود. هر چه این کابینت ها طرح و رنگ ساده تر و یکدست تری داشته یاشند مدرن تر به شمار می روند. چوب، لمینت، شیشه و انواع فلزات در فرآیند تولید کابینت‌های مدرن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تنوع رنگ بالا از مهم ترین ویژگی‌ها و مشخصات کابینت مدرن است. در این سبک، برخلاف سبک‌های کلاسیک، محدودیت رنگ چندانی وجود ندارد و ما می‌توانیم از کابینت‌هایی با رنگ‌های شاد، پرانرژی و حتی غیرمتعارف استفاده کنیم. در یک کابینت مدرن شیک،

از تاج و پاخور با نقش و نگار استفاده نمیشود، دستگیره ها ساده هستند و یا این کابینت ها اصلا دستگیره ندارند، همچنین لبه های آنها دارای قاب و یا لوازم اضافه نیستند.

 

 1. کابینت هایگلاس مدرن
 2. کابینت ام‌دی‌اف مدرن
 3. کابینت‌های بدون دستگیره
 4. کابینت‌های ساده چوبی
 5. کابینت ممبران مدرن
 6. کابینت پلی‌گلس و پلی‌وود مدرن
 7. کابینت‌های فلزی

 

نمونه کار کابینت مدرن :

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه
کابینت نئوکلاسیک

مشخصات کابینت مدرن

 

 

 1. برخلاف مدل‌های کلاسیک، کابینت‌های مدرن صیقلی‌تر و جمع‌وجورتر هستند و عموما از ترکیب مواد و مصالح مختلفی ساخته می‌شوند  متریال جدید و قدیمی در سبک کابینت آشپزخانه مدرن کاربرد دارد به طوری که هنوز هم از چوب طبیعی در ساخت این کابینت‌ها استفاده می‌شود. چوب، لمینت، شیشه و انواع فلزات در فرآیند تولید کابینت‌های مدرن نقش مهمی ایفا می‌کنند.
 2. کابینت‌‌های مدرن ، بزرگ و درشت نیستند و به جای داشتن درهای بزرگ، فاخر و حکاکی‌‌شده، این کابینت‌ها از سیستم‌هایی کوچک‌تر و جمع‌وجورتر، از قبیل کشو‌های عریض و کاربردی، بهره می‌برند.
 3. از دیگر مشخصات کابینت مدرن ، استفاده از حداکثر فضا بدون محدودیت‌ است به طوری که در این سبک، ما شاهد کابینت‌های بلند و کشیده هستیم که حتی گاهی تا خود سقف نیز امتداد دارند.
 4. تنوع رنگ بالا یکی دیگر از ویژگی‌ها و مشخصات کابینت مدرن است. در این سبک، برخلاف سبک‌های کلاسیک، محدودیت رنگ چندانی وجود ندارد و ما می‌توانیم از کابینت‌هایی با رنگ‌های شاد، پرانرژی و حتی غیرمتعارف استفاده کنیم.
 5. فارغ از رنگ یا مواد به کار رفته در طراحی مدرن آشپزخانه ، مهم ترین مساله‌ای که مد نظر است، شکل و فرم درهای کابینت است. انواع کابینت مدرن جدید ، دارای درهای صاف و مسطحی هستند که مانع وجود جزئیات اضافی در آن‌ها می‌شود. هیچ مدل‌بندی سلطنتی، سطوح برجسته یا حکاکی‌های تزئینی، بر روی بدنه یا درهای کابینت مدرن مشاهده نمی‌شود و به جای آن بر روی سطوح صاف و براق تاکید شده است.
 6. کابینت مدرن هم برای آشپزخانه‌های بزرگ و هم برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب است. این سبک طراحی، هم مورد علاقه کسانی است که دارای پنجره‌های زیادی در آشپزخانه خود هستند و هم مورد پسند کسانی است که پنجره های کمی در آشپزخانه دارند و با محدودیت نور مواجه هستند.
 7. سادگی موجود در طراحی کابینت مدرن جدید ، امکان به وجود آوردن یک فضای جادار و رویایی را در آشپزخانه فراهم می‌آورد. تجهیزات مدرن و جدید در کابینت مدرن بیشتر به کار گرفته می‌شود که این مساله به خودی خود، به بهره‌وری و بهینه‌سازی فضا کمک می‌کند.

کابینت هایگلاس مدرن

 

کابینت هایگلاس یکی از جذاب‌ترین و زیباترین نمونه‌های کابینت مدرن است که درخشندگی و بازتاب نور، در آن حرف اول را می‌زند. اگر به آشپزخانه‌ای با جلوه‌ی بصری زیاد و درخشنده علاقمند هستید، کابینت هایگلاس مدرن همان چیزی است که در جست‌وجوی آنید!

کابینت هایگلاس ، از ام‌دی‌اف خام با روکش پلکسی‌گلس، که نوعی روکش پلاستیکی شیشه‌مانند است، تشکیل شده است.

این روکش باعث می‌شود بازتاب و انعکاس نور در آشپزخانه بسیار بالا باشد و تمام نور دریافت شده از محیط، مجددا به محیط بازتابانده شود. از همین رو است، که برای آشپزخانه‌های کوچک و مینیمال و حتی آشپزخانه‌های بزرگی که فاقد پنجره هستند، کابینت هایگلاس خصوصا در رنگ‌های روشن، پیشنهاد می‌شود.

کابینت هایگلاس ، در برابر نفوذ آب و خط و خش آسیب‌پذیر است و در کنار زیبایی منحصربفردی که برای آشپزخانه‌تان ایجاد می‌کند، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نیز دارد.

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه هایگلاس :

 

مزایا

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس چون سطحی صاف و صیقلی داره منبع خوبی برای نور هست. بازتاب نور جلوه لاکچری به محیط خونه می‌ده علاوه بر اون باعث روشنایی بیشتر آشپزخانه‌هایی می‌شه که پنجره ندارن و نور گیر نیستند.

استفاده از کابینت آشپزخانه های گلاس در آشپزخانه‌های کوچیک درست مثل استفاده از آیینه تو محیط‌های کوچیک، با انعکاس نور و بازتاب محیط اطراف ایجاد توهم می‌کنه و فضا رو بزرگتر نشون می‌ده علاوه بر اون به فضا حس آرامش و تازگی میده.

البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید که این بازتاب باعث می‌شه رنگ‌های محیط اطراف هم منعکس بشه و بنابراین اگه سقف آشپزخانه یا محیط‌های اطراف آشپزخانه (برای آشپزخونه‌های اُپن) رنگ خاصی داشته باشن ممکنه حس کنید

کابینت‌هاتون تغییر رنگ داشته به خصوص اگه هایگلاس سفید یک دست برای کل آشپزخانه استفاده کرده باشید.

خوبی بعدی کابینت آشپزخانه هایگلاس مینیمال بودن اونه. سادگی این نوع کابینت به خصوص اگه از نوع بدون دستگیره‌ش (با دستگیره فشاری یا مگنتی) استفاده کنید باعث میشه که آشپزخانه رو خیلی شیک و مرتب نشون بده و می‌شه خیلی راحت اونو با رنگ‌های مختلف دکوراسیون و وسایل آشپزخانه هماهنگ کرد.

از کابینت کارتون درخواست کنید تا برای دور درهای کابینت از نوار میلیمتری استفاده بکنه این باعث می‌شه که نمای نهایی کار خیلی ظریف تر و زیباتر دربیاد.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه هایگلاس کار خاصی نداره چون سطحش صافه به راحتی می‌تونید با یه دستمال میکروفایبر نمدار تمیزش کنید و با یه دستمال تمیز دیگه خشکش کنید، بر خلاف کابینت‌های قدیمی که روش برجسته بود و کلی چربی و کثیفی جمع می‌کرد.

 

معایب :

 

اما! چون کابینت آشپزخانه هایگلاس براق هستند خیلی راحت اثر انگشت روش میوفته و کثیفی و خراش رو خیلی واضح نشون می‌ده، در حقیقت تنها عیبی که می‌شه به کابینت آشپزخانه هایگلاس گرفت همینه.

پس با خودتون کنار بیایید دلتون می‌خواد یه آشپزخانه مدرن و زیبا داشته باشین با چندتا لک انگشت که به راحتی پاک می‌شه یا یه آشپزخانه معمولی بدون لک انگشت؟ انتخاب با شماست! دوباره تاکید می‌کنیم که جای اثر انگشت و لک رو می‌شه به راحتی با یه

دستمال از بین برد.

کثیفی و خراش به خصوص اگه کابینت دارای رنگ‌های تیره باشه بیشتر به چشم میاد، اگرچه زاویه تابش نور به کابینت هم مهمه. گاهی ممکنه خراش و اثر انگشت واقعا به چشم نیاد، به خصوص اگه از کابینت آشپزخانه هایگلاس طرح دار استفاده کرده باشید.

توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان کانتر آشپزخانه رو از نوع هایگلاس انتخاب نکنید چون پتانسیل زیادی برای خط و خش برداشتن داره و متاسفانه برای خراش‌های بوجود اومده روی سطح کابینت آشپزخانه هایگلاس نمی‌شه کاری انجام داد

و هر چقدر بیشتر باهاش کلنجار برید وضعیت رو بدتر می‌کنید. تنها راه چاره تعویضه. البته می‌شه از نوع ام دی اف با روکش اکلریک استفاده که ضخیم تر از بقیه روکش هاست و با پولیش می‌شه خط و خش رو از روش پاک کرد.

کابینت آشپزخانه

ایده های جذاب برای زیبا تر کردن کابینت هایگلاس

 

استفاده از کاشی‌های استیل و تایل‌های آیینه‌ای هم یکی دیگه از روش‌هایی هست که می‌تونید نمای درخشانی به آشپزخانه بدید و جبران کابینت‌های مات و نیمه مات پایین بشه. سرامیک‌ها و کف پوش‌های براق و صیقلی رو نباید از قلم بندازیم.

یه مورد دیگه که در مورد کابینت آشپزخانه هایگلاس وجود داره تغییر رنگ اون در مقابل نور آفتابه. اگه آشپزخانه‌تون نورگیره و کابینت‌ها مستقیما در معرض نور خورشید قرار می‌گیره

باید حتما از پرده‌های ضخیم استفاده کنید چون نور مستقیم خورشید به مرور باعث زرد شدن رنگ کابینت‌ها می‌شه.

البته اگه نوع ورق هایگلاستون مرغوب باشه این اتفاق نمیفته.

امکان تعویض دستگیره‌های کابینت آشپزخانه هایگلاس وجود داره که این خودش یه گزینه ویژه محسوب می‌شه و می‌تونیم با یه تغییر کوچیک نتیجه چشمگیری رو داشته باشیم.

اگه از کابینت‌های بدون دستگیره استفاده کنید همیشه با مشکل اثر انگشت روی در کابینت‌ها روبرو هستید. اگه حساس به کثیفی و اثر انگشت هستید می‌تونید از دستگیره‌هایی که پایه بلندتری دارن استفاده کنید تا احتمال خوردن دست به کابینت کمتر هم بشه.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه ممبران

 

واژه کابینت بر گرفته از یک لغت فرانسوی که به معنای یک نوع انبار مخفی به کار می رفته است. کابینت ها یا همان گنجه های ایرانی خودمان یکی از اجزای آشپزخانه های ایرانی سنتی بوده اند، عموم جنس تشکیل دهنده آشپزخانه های قدیمی موادی همچون چوب های مختلف بوده است

و به داشتن حکاکی های شلوغ و پر زرق و برق مشهور بوده اند. توسعه و کاربرد بالای کابینت های آشپزخانه به شکل امروزی آن از دهه ۲۰ میلادی آغاز و مورد توجه مردم قرار گرفت.

تنوع جنس کابینت از فلز، چوب، MDF، هایگلاس، ممبران، PVC و … بوده است. هر کدام از موارد ذکر شده در کابینت های آشپزخانه کاربرد و مزایا و معایب مختلفی را ایجاد می نمایند.

یکی از محبوب ترین مدل های کابینت های آشپزخانه ایرانی و همین طور کشور های اروپایی کابینت آشپزخانه ممبران می باشد. این کابینت یکی از بهترین و زیباترین طرحهای کابینت آشپزخانه می باشد.

شما می توانید با نصب این نوع کابینت‌ها و طرح های شیک آن دکور خانه خود را تغییر داده، آشپزخانه ای سلطنتی داشته باشید و از آشپزی لذت ببرید.

کابینت ممبران از جمله کابینت های کلاسیک ایرانی می باشد که اضافه شدن ویژگی های جدیدی همچون معرق یا منبت موجب محبوبیت بالای آن گشته است. در این مقاله با کابینت آشپزخانه آن آشنا خواهیم شد و بهترین رنگ های زیبا را خواهیم شد.

کابینت آشپزخانه

کابینت ممبران چیست

 

ممبران یکی از زیبا ترین کابینت های آشپزخانه ایرانی و نوع پیشرفته کابینت های چوبی کلاسیک می باشد.

امکان حکاکی دقیق هنر های ایرانی بر چوب MDF با دستگاه های پیشرفته CNC موجب گشته تا کابینت آشپزخانه ایرانی زیبایی چشم گیری در آشپزخانه و خانه ایجاد کند و شمایلی اشراف گونه به آن ببخشد.

طرح های حک شده بر چوب MDF می تواند از طرح های شاخص ایرانی انتخاب گردد و یا از سلیقه مشتریان در آن استفاده شود.

در هر دو صورت این نوع کابینت می تواند گرما و جذابیت بالایی به خانه ها بخشیده و آن را خاص و متمایز سازد. با استفاده از این نوع کابینت فضای موجود یکپارچه و زیبا خواهد شد و تنوع رنگ موجود در آن می تواند هر سلیقه ای را راضی نگه دارد.

کابینت آشپز خانه
کابینت آشپزخانه
کابینت کلاسیک

محبوبیت کابینت ممبران کلاسیک

 

حکاکی و برجسته سازی در کابینت آشپزخانه ممبران موجب گشته تا این سازه ها از محبوبیت بالایی در میان خانواده های ایرانی برخوردار باشند.

کابینت membrane فضا را زیبا ساخته و به کل دکور خانواده تنوع می بخشد. به علت استفاده از ماشین آلات در ساخت طراحی های زیبا کابینت های ممبران دارای قیمت بسیار مطلوب تری نسبت به کابینت های چوبی ساخت دست بوده و روکش محافظتی PVC در آن موجب عدم آسیب رسیدن به چوب می گردد.

این کابینت ها تنوع بالایی در طراحی و ساخت دارند و می توان با انتخاب بهترین رنگ و طرح دلخواه فضایی منحصر به فرد و خاص را در خانه و آشپزخانه ایجاد نمود. این نوع کابینت کل فضای آشپزخانه و لوازم برقی را پوشش می دهد،

زیباست، آشپزی را دلچسب می کند، همچون فلز زنگ نمی زند و به استفاده کاربردی آشپزخانه ها می افزاید.

کابینت آشپزخانه ممبران

 

طراحی کلاسیک و زیبای این نوع کابینت تنوع بالایی در رنگ و طرح کابینت ها ایجاد نموده و به همین دلیل یکی از کابینت های محبوب و پر مصرف در میان خریداران می باشد.

نوع طراحی به کار رفته در کابینت ممبران به وسیله حکاکی و برجسته سازی بر چوب MDF توسط دستگاه های پیشرفته سی آن سی صورت می پذیرد، به همین دلیل ظرافت و تنوع طرح در این نوع کابینت بالا می باشد.

این طرح های زیبا بعد از حکاکی توسط یک لایه محافظتی از روکش PVC پوشانده می شوند و به همین دلیل از نفوذ رطوبت و آسیب حرارت به چوب جلوگیری می شود. کابینت آشپزخانه ممبران در طرح های ساختاری همچون طرح جزیره، شبه جزیره، ال شکل، یو شکل و خطی تولید می گردند.

مزایای استفاده از کابینت ممبران
کابینت کلاسیک ممبران با طراحی زیبای معرق کاری و منبت که هر دو از هنر های اصیل ایرانی هستند زیبایی حیرت انگیزی را در محیط خانه ایجاد می نمایند و خانه را تبدیل به یک قصر افسانه ای تبدیل می سازند. از جمله مزایای نصب این نوع کابینت موارد زیر می باشد:

 1. می توانید طرح های دلخواه خود را به سازنده کابینت پیشنهاد دهید
 2. بیشترین ظروف آشپز خانه را پوشش دهی کرده و قابلیت در برگیری لوازم آشپزخانه را دارد
 3. به راحتی تمیز می شوند و لک نمی گردند
 4. قیمت مناسبی دارند
 5. نسبت به حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارد
 6. آشپزخانه را یکدست و زیبا می سازد
 7. تنوع رنگ بالایی دارند
 8. سبک وزن هستند و میزان هزینه های جانبی آن اندک است
 9. کابینت ممبران آشپزخانه ایرانی

کابینت ممبران چه معایبی دارد

 

هر سازه ای در کنار حسن های بی نظیری که دارد دارای معایبی نیز هست. با شناخت این معایب می توانید انتخاب و خرید کابینت ممبران را کاملا آگاهانه انجام دهید و شرایط خود را نسبت به خرید آن بسنجید.

همچنین با انتخاب چوب های با کیفیتی چون محصولات آکس چوب می توانید از کیفیت این کابینت ها اطمینان حاصل کرده و از سازنده بخواهید تا از این مصالح با کیفیت برای ساخت کابیت شما استفاده کند. مهم ترین معایب کابینت ممبران می تواند موارد زیر باشد:

 1. هر نوع طرحی را نمی توانید به سازنده پیشنهاد دهید؛ طرح های با ظرافت بیشتر به خوبی وکیوم نمی شوند و خیلی زود از بین می روند
 2. اگر از چسب مناسب و کاربردی در ساخت طراحی های کابینت های ممبران استفاده نشود خیلی زود طرح های بکار رفته بر درب و نواحی مختلف آن آسیب می بینند
 3. ایجاد شدن یک طرح خوب و دلخواه بستگی به سازنده ماهر آن دارد
 4. مجاورت طولانی مدت با نور خورشید رنگ کابینت ممبران را تضعیف می سازد و قدرت چسبندگی آن را کاهش می دهد.
 5. اجسام تیز به آن صدمه وارد می کنند
 6. با شناخت معایبی که یک این نوع کابینت ممکن است داشته باشید انتخابی آگاهانه انجام داده و سفارشات خود را به مراکز معتبر و کارامد بسپارید.
 7. ممبران با وجود تمام زیبایی ها و جذابیت هایی که دارد باز هم از عهده راضی کردن برخی از سلایق بر نمی آید. به طور مثال افراد بسیاری به کابینت های مدرن با طرح های دیگر علاقه نشان می دهند.
 8. اما علت تفاوت این کابینت کلاسیک و مدرن در چیست؟ و کدام یک از آنها بهتر است؟

 

نوع طراحی:

 

این نوع کابینت دارای طراحی های شلوغ و عمدتا کلاسیک است در حالی که کابینت های مدرن ساده و با اشکال منظم هستند

 

طراحی ساختاری:

این نوع کابینت قفسه های فراوان، ویترین و محفظه های بسیاری برای جا گذاری ظروف دارد، کابینت های مدرن ساده اند و تعداد طبقات و قفسه بندی آن محدود است

 

درخشندگی:

این نوع کابینت عمدتا مات هستند اما کابینت های مدرن براق و شفاف می باشند.

 

پخش نور:

در کابینت مدرن امکان نورپردازی پیشرفته وجود دارد، در کابینت ممبران باید از چراغ یا نور مرکزی استفاده نمود.

کابینت آشپزخانه

جهت مشاوره و سفارش با مجموعه قاصدک چوب در ارتباط باشد

کابینت آشپزخانه کلاسیک

 

کلاسیک در لغت ، به معنای چیزی است که رایج و مورد قبول است و در واقع، چیزی است که جدید نیست! دکوراسیون کلاسیک، سبکی فاخر و ارزشمند در چیدمان منزل به حساب می‌آید و با وجود آن که امروزه تنوع در مدل و سبک کابینت‌های آشپزخانه به وفور دیده می‌شود اما هنوز، کابینت آشپزخانه کلاسیک از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

کابینت کلاسیک ، به مدل‌هایی از کابینت آشپزخانه گفته می‌شود که دارای طرح‌ها و حکاکی‌های سنتی و باستانی است. برخلاف کابینت مدرن که ساده است، کابینت کلاسیک اصلا کابینتی ساده نیست؛ بلکه انواع حکاکی‌ها و المان‌های تزئینی بر روی بدنه‌ و درهای آن وجود دارد و باعث می‌شود نمای این کابینت‌ها، فاخر، سلطنتی و اشرافی به نظر آید.

ویژگی‌های ساختاری و شکل ظاهری کابینت کلاسیک در آشپزخانه با مواردی همچون منبت و معرق، برجسته‌سازی و حکاکی بر چوب، طراحی سر ستون و دستگیره‌های فاخر، بکارگیری گل‌دکوراتیوهای مختلف، استفاده از رنگ‌های مات و سنگین، قفسه‌های جادار و عمیق، کابینت‌های ویترینی زیبا، طرح‌های شلوغ و پُر کار و قرینه‌سازی‌های زیبا در طراحی عجین است.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه وکیوم

 

کابینت وکیوم را می‌توان از لحاظ مواد متریال، نسل سوم کاینت آشپزخانه در نظر گرفت. نسل اول کابینت‌ها را کابینت های چوبی تشکیل می‌دادند، کابینت‌های چوبی به دلیل داشتن طرح‌های شلوغ و دست ساز مطابق با سلیقه افراد مدرن نبود و ترجیح می‌دادند که از کابینت‌های منظم و با ریتم یکسان استفاده کنند.

به همین دلیل این کابینت های چوبی جای خود را به کابینت‌ های فلزی داد که هم طول عمر بالایی داشت و هم هزینه چندانی نیز نداشت. اما کابینت های فلزی نیز ایرادات و معایب خاص خود را داشتند. اولین و بزرگترین ایرادی که بر کابینت های فلزی وارد بود. سادگی در طراحی آنهاست. به گونه ای که در هنگام طراحی آشپزخانه با کابینت های فلزی واقعا دست طراح بسته است.

با عبور از دوره کابینت‌های فلزی نوبت به استفاده از MDF در طراحی کابینت آشپزخانه رسید. کابینت MDF خام به دلیل قیمت پایین هنوز هم در بین عده زیادی از مردم رواج دارد اما با وجود محاسن بسیار به دلیل ضعف آن در برابر رطوبت، سازندگان به فکر بر تن لباس و روکش PVC بر قامت آن و از سوی دیگر به دنبال راهی برای اجرای طرح های کنده کاری بر روی آن افتادند. و اینجا بود که کابینت های وکیوم به میدان آمدند.

کابینت آشپزخانه وکیوم با پیدایش تکنولوژِی وکیوم و همچنین دستگاه‌ تراش CNC، رونق بسیاری پیدا کرده و موفق شد به محبوبیت بسیار زیادی بین کابینت های آشپزخانه‌ نایل آید. این امکانات موجب شد تا علاوه بر افزایش مقاومت در برابر رطوبت، طراحی روی کابینت با تکرارپذیری بالایی اجرا شده و هر طرح دلخواهی امکان پیاده سازی در این کابینت ها را داشته باشد.

به آن دسته از کابینت های آشپزخانه که دارای روکش وکیوم باشد کابینت آشپزخانه وکیوم می گویند. روکش وکیوم نام یک محصول یا یک شی خاص نیست، بلکه نام یک تکنولوژی است که از آن برای فشرده کردن ذرات و ایجاد خلا استفاده می‌شود.

این تکنولوژی کمک می‌کند تا هوای موجود بین سطح و روکش کاملا تخلیه شده و خلائی بین آن‌ها ایجاد شود و روکش کاملا به سطح مورد نظر بچسبد. با توجه به فشردگی ذرات و خلا ایجاد شده، تکنولوژی وکیوم به ما کمک می‌کند تا مقاوم‌ترین و محکم‌ترین روکش‌ها را با حداقل ضخامت ممکن بر روی سطوح ایجاد کنیم.

از روکش وکیوم علاوه بر روکش کردن سطح کابینت‌ آشپزخانه که به آن اشاره کردیم، استفاده‌های زیاد دیگری نیز در درکوراسیون داخلی دارد که از آن جمله می توان به روکش کردن لوازم چوبی، دربهای حمام و دستشویی، در اتاق‌ها اشاره کرد و رواج عباراتی مانند “تخت خواب وکیوم” یا “سرویس خواب وکیوم” و “مبلمان وکیوم” مؤید این مدعاست.

از مزایای روکش وکیوم نیز می‌توان به زیبایی، مقاومت در برابر آسیب و یک‌دست بودن اشاره کرد. کابینت آشپزخانه وکیوم از ورق MDF ساخته می شود و یک لایه PVC به وسیله حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) بر روی سطح این کابینت پوشانده می شود.

کابینت آشپزخانه

کابینت  آَشپزخانه ام دی اف

 

ام دی اف مخفف کلمه Medium-density fibreboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است. در واقع ام دی اف از ذرات خرده شده چوب تشکیل شده است.

این الیاف توسط چسب یا رزین در یک دستگاه متراکم و فشرده شده و سپس تحت حرارت خشک می‌شوند و بعد از آن به قطعات مناسب برش می‌خورند. فرق این تخته با تخته‌های خرده چوب در اندازه‌های الیاف آن‌هاست.

تخته خرده چوب از تکه‌های بزرگتر چوب تشکیل شده است. MDF از رنگ و بافتی ثابت برخوردار است و اغلب دقیقاً مانند درب افرا رنگ شده به نظر می‌رسد. جنس کابینت آشپزخانه ممبران نیز از ام دی اف است.

دقت داشته باشید رزین به کار رفته در این الیاف ماده‌ای سمی است که تنفس آن بشدت خطرناک است پس هنگام برشکاری و تولید این قطعات در یک محیط صنعتی با تهویه مناسب قرار بگیرید.

 

مزایا کابینت ام دی اف

 

احتمالاً بزرگترین مزیت MDF در مقابل چوب هزینه است. یک آشپزخانه چوبی تزئین شده معمولاً حدود ۱۵-۲۰٪ بیشتر از همان سبک درب در MDF است. ام دی اف یک محصول مفید از مشتقات چوب است که عمدتا به دلیل قیمت خوب و فقدان نقص طبیعی مثل چوب در ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. هزینه مناسب
 2. قابل برشکاری
 3. موجود در اندازه و مدل‌های مختلف
 4. پایدار و مقاوم
 5. عدم داشتن نقص‌های طبیعی مثل گره‌های موجود در چوب

 

معایب کابینت ام دی اف

 

کابینت ام دی اف در کنار مزایای بی‌شماری که دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد. از جمله مهم‌ترین معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قرار گرفتن کابینت ام دی اف در معرض آب باعث متورم شدن و باد کردن آن می‌شود. به همین دلیل است که حتماً باید از روکش‌های ضد آب استفاده کرد.
 2. یکی از عیوب اصلی این نوع کابینت‌ها، مقاومت کمی است که در برابر آب دارند. به همین دلیل است که این کابینت‌ها بعد از قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد می‌پوسند. برای برطرف کردن این عیب نیز راهکارهای مختلفی وجود دارند از جمله آب‌بندی درست. بنابراین، باید از چسب‌های مناسب مانند چسب‌های آکواریوم برای آب‌بندی درست کابینت‌ها استفاده کرد که البته این کار هزینه‌بر است.
 3. مقاومت بالای ام دی اف باعث می‌شود تا دوباره چسباندن آن بعد از ترک‌خوردگی یا شکستن بسیار دشوارتر از کابینت‌های چوبی باشد.
 4. کابینت ام دی اف نیاز به نگهداری بیشتری دارد. کابینت‌های ام دی اف در صورتی که از دوام خوبی برخوردارند که هیچ خراش یا ترکی برندارند. در غیر این صورت، در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، امکان تعمیر این مدل از کابینت‌ها هم وجود ندارد. از آنجایی که آسیب نرسیدن به کابینت‌های ام دی اف اجتناب‌ناپذیر است، پس می‌توان گفت که طول عمر این نوع کابینت‌ها در مقایسه با انواع دیگر کوتاه‌تر ات.
 5. ام دی اف نسبت به گرما و حرارت بسیار حساس است. در نتیجه، کابینت‌هایی که در اطراف اجاق گاز قرار می‌گیرند، بعد از مدتی پوسته پوسته یا برجسته می‌شوند. حتی ممکن است که رنگ آن‌ها نیز تغییر کند.
کابینت نئوکلاسیک

اهمیت کابینت آشپزخانه در خانه ها

 

کابینت ها و انواع گوناگون آن نقش موثری در زیبایی و جذابیت خانه ها دارند. ساختار کابینت های آشپزخانه به شکل امروزی از آغاز قرن ۲۰ میلادی رواج پیدا کرده و با عبور از نوع کلاسیک امروزه شاهد طرح های متنوع و جدیدی از انواع کابینت ها در جهان می باشیم.

کابینت آشپزخانه موجب پوشش دهی هرچه بیشتر لوازم خانه، ظروف، لوازم برقی و کاربردی کردن فضای اشپزخانه ها دارند.

علاوه بر ان از دیگر دلایل اهمیت کابینت های آشپزخانه موارد مهم زیر می باشد:

– به خانه زیبایی، جذابیت و روح می بخشد

– آشپزی را جذاب و لذت بخش می سازد

– به ارزش و اعتبار ملک می افزاید

– علاوه بر کاربرد آن در آشپزخانه به نوعی در دکور کل خانه نیز تاثیر گذار است

– صرف غذا در آشپزخانه را هیجان انگیز می سازد

کابینت های آشپزخانه انواع و اقسام بسیاری دارند. قدیمی ترین آن نوع کلاسیک و جدید ترین آن نوع ممبران، نئوکلاسیک، انزو و مدرن می باشد.

 

 کابینت آشپزخانه روکش چوب

 

کابینت های کلاسیک همواره یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین محصولات از دیرباز تا به اکنون بوده اند.

چوب های طبیعی و گران قیمت، دشواری ساخت و طراحی، دوام و ماندگاری بسیار بالا، کمیاب بودن برخی از چوب های طبیعی و … موجب گشته تا قیمت کابینت آشپزخانه تمام چوب بسیار گران قیمت باشد و بهای چند ده میلیونی آن علاقه مندان به هنر کلاسیک

را از خرید کابینت آشپزخانه دلخواهشان پشیمان سازد.

اما همیشه راهکار هایی برای حل مشکلات کوچک و بزرگ وجود دارد. اگر علاقه مند به داشتن کابینت های چوبی می باشید می توانید کابینت آشپزخانه روکش چوبی را انتخاب نموده و از تمامی زیبایی های طرح های کلاسیک با قیمت کمتری بهره مند گردید.

این گونه از کابینت های شیک و زیبا بدنه ای از چوب ام دی اف، چارچوب فلزی و … داشته و روکش چوبی آن در بدنه کابینت موجب متفاوت شدن و زیبایی هرچه بیشتر کابینت آشپزخانه روکش چوبی می گردد.

با انتخاب و خرید کابینت آشپزخانه روکش چوبی جذاب خانه ای گرم و زیبا داشته و با قیمتی بسیار کمتر از نمونه های تمام چوب از همان مزایای مخصوص و جذاب بهره مند شوید

 

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه روکش چوب طبیعی

 

هر محصولی در عین کیفیت بالا از مزیت ها و نواقصی برخوردار می باشد. کابینت آشپزخانه روکش چوب طبیعی نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد. از جمله مهم ترین مزیت ها و معایب این نوع از کابینت های آشپزخانه با روکش چوب طبیعی موارد مهم زیر می باشد:

 

 

مزایا کابینت روکش چوب:

 

– فضای خانه را گرم و صمیمی می سازد

– پوشش دهی بالایی در فضای کلی آشپزخانه ها دارند

– انعطاف پذیر بوده و می توان طرح های کلاسیک را بر ان پیاده سازی نمود

– خطری برای افراد خانواده ندارد

 

 

معایب کابینت روکش چوب:

 

– مقاومت پایینی در برابر رطوبت و حرارت دارند

– نباید به آنها ضربه وارد نمود

– پر نمودن پیش از حد قفسه ها موجب دفرمه شدن و در اصطلاح شکم دادن کابینت می گردد

– می تواند مورد هجوم حشرات قرار بگیرد، از این رو در دوره های مشخص باید واکس خورده شوند

– شستشوی آن سخت و دشوار می باشد

– در برابر مواد شیمیایی، رطوبت و ضربه آسیب پذیر هستند

 

قاصدک چوب

کابینت آشپزخانه

سوالات متداول

انواع مدل کابینت آشپزخانه کدامند؟

5/5 - (2 امتیاز)
 1. کابینت مدرن
 2. کابینت کلاسیک
 3. کابینت فلزی
 4. کابینت ممبران
 5. کابینت روپوش چوبی
 6. کابینت نئوکلاسیک
 7. کابینت چوبی

مناسب ترین نوع کابینت آشپزخانه کدام است؟

5/5 - (2 امتیاز)

بهترین کابینت برای آشپزخانه شما کابینتی است که هم از نظر سبک، با سبک کلی دکوراسیون منزل شما هماهنگی داشته باشد و هم ابعاد آن متناسب با فضای آشپزخانه شما در نظر گرفته شود و علاوه بر زیبایی باید متریال سازنده کابینت ها هم کیفیت خوبی داشته باشند و طول عمر آنها مناسب باشد.

کابینت های چوبی گزینه مناسب تری هستند یا کابینت های فلزی؟

5/5 - (2 امتیاز)

انتخاب نوع کابینت علاوه بر سبک منزل، کاملا بستگی به سلیقه شما دارد. ولی به طور کلی چند سالی است که استفاده از کابینت های فلزی بسیار کم شده و بیشتر افراد استفاده از کابینت های چوبی، ممبران و هایگلاس و همچنین ام دی اف را ترجیح می دهند.

کدام سبک کابینت آشپزخانه مناسب است؟

5/5 - (2 امتیاز)

انتخاب نوع کابینت، بستگی به متراژ، فضای آشپزخانه شما و سبک دکوراسیون داخلی شما دارد. شما می توانید برای انتخاب بهترین نوع کابینت آشپزخانه به گروه مهندسی قاصدک چوب مراجعه کنید.

سایز استاندارد کابینت آشپزخانه شما چه قدر است؟

5/5 - (2 امتیاز)

در انتخاب سایز کابینت آشپزخانه، عواملی مثل متراژ و محیط آشپزخانه دخیل هستند. شما با استفاده از شماره های زیر می توانید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید09121541062-09123585814

09121541062